komora nadmuchowa (pdf)
wersja pdf

zakładki

szukaj na psilosophy:  
   

Komora nadmuchowa

Budowa komory nadmuchowej z filtrem HEPA

(HEPA filter flowhood)

[ tłumaczenie: cjuchu ]

Spis Tresci:
Dlaczego jej potrzebujesz
Jak zacząć
Źródła filtrów HEPA
Dopasowanie dmuchawy do filtra
Konstruowanie komory
Pozostałe zdjęcia z budowy drugiej komory

Dlaczego jej potrzebujesz

Komora nadmuchowa jest bardzo użytecznym elementem wyposażenia, sprawiającym, że sterylne procedury przeprowadzane przy uprawie grzybów są łatwiejsze i pewniejsze.

Komora nadmuchowa składa się z grubego filtru wstępnego, dmuchawy i bardzo drobnego filtru (tak zwanego HEPA (High Efficiency Particulate Air)- wysoka efektywność cząstki powietrza), filtru odfiltrowującego cząstki z powietrza w tak wysokim stopniu, że powietrze po wyjściu z filtru HEPA jest niemal sterylne.
Dzięki temu w strumieniu tego sterylnego powietrza można wykonywać transfery bez obawy o zakażenia dostające się z powietrza i zakażające kultury.

Jak zacząć

Konstrukcję powinieneś zacząć od wybrania filtru HEPA i dmuchawy.
Rozmiar filtru zależy od tego jak duże chcesz mieć miejsce pracy. W uprawie na domową skalę rozsądniej wykorzystać filtry mniejszej wielkości 30x30 cm, choć lepszy byłby 30x60cm. Efektywność likwidowania cząstek od 0,3 mikrona filtru HEPA wynosi 99.995%.
Gdy wybierzesz wielkość filtru, musisz do niego dopasować odpowiednią dmuchawę. Jest to bardzo ważny krok, więc dokładnie zapoznaj się z wytycznymi.
Potencjalnie działającą kombinacją może być ta dmuchawa z tym filtrem
Numer partii: HSP924125
Aktualny rozmiar: (wys. x szer. x głęb.): 24x12x5-7/8 cala
współczynnik nadmuchu (SCFM): 300
opór początkowy: 1.0 cal
Powinieneś umieścić dobry, gruby filtr wstępny (filtr piecowy), jako że dmuchawa ta jest odrobinę przepałerowana. Przy opisywanym tu projekcie wykorzystano odśrodkowy wentylator liniowy (in-line centrifugal fan).
Inną dobrą możliwością (aktualnie najczęściej wykorzystywany do komór nadmuchowych) jest squirrel cage blower zwany również shaded pole blower.

Powyższy ekwipunek możesz dostać w www.tkqlhce.com, często po o wiele niższych cenach niż gdybyś kupował bezpośrednio.

Źródła filtrów HEPA

Niektóre źródła filtrów HEPA
Austria
http://czech.at/
http://www.aaf.at/frames/produkte/epa_upa_filter.htm

Bułgaria
uspeh.dir.bg/hepa.htm

Kanada
http://www.laflamme.on.ca/product/FldHEPA/DimplePleat.html
http://www.tridim.ca/page/hepafilters.htm

Czechy
http://www.elfa-aaf.cz/
http://www.filco.cz/client/content.asp?Action=SelCat&IDCat=49

Francja
http://www.aaf-sa.fr/

Niemcy
http://www.aaf-lufttechnik.de/content/framesets/fshaupt.htm
http://www.camfil.de/
http://www.luftfilterbau.de/
http://www.euro-filter.de/internet/waren417.htm
http://www.reinraum.de/cgi-bin/reinraum.pl
http://www.wieninger-filter.de/page/schwebstoffilter.html

Indie
http://www.aeromechindia.com/hepa_filters.htm
http://www.multilab.biz/

Norwegia
http://www.aafluftfilter.no/hepa.htm
Szwecja
http://www.scandfilter.se/

Wielka Brytania
http://www.hepa.co.uk/

Turcja
http://www.relax-air.com/4/products/hepa_ve_ulpa_filtreler.htm
http://www.aaf.com.tr/secim_cizelgesi.htm

USA
http://www.aafintl.com/eprise/main/AAF_Intl/airfilter/hepa
http://www.airexco.com/tdhepa.htm
http://www.aq-filtration.com/
http://www.airflotek.com/
http://www.aerotechfiltration.com/
http://www.appliedairtechnology.com/hepa_filters.htm
http://www.associatedequip.com/ace/filters/
http://www.camfil.com/script/productlist.asp?catid=3
http://www.filtera-b2b.com/businessfilters/hepa.htm
http://www.filtersrx.com/
http://www.filterservicesil.com/products.asp?type=T&category=17
http://www.flandersffi.com/
http://www.fpsfilters.com/
http://www.fungi.com/
http://www.hepafilters.com/
http://www.laminaire.com/hepa_filters.htm
http://www.camfilfarr.com/
http://www.pagedesk.net/jjc/index.htm
http://www.techrite.com/catalog/clean_room_filters_243922_products.htm
http://www.tridim.com/higheff.html

USA Filter search web site

Świat

Dopasowanie dmuchawy do filtra

Każdy filtr stawia "opór", gdy przepływa przez niego powietrze z pewną prędkością, opór ten zwany jest "napór statyczny" (ciśnienie statyczne).
Przyłóż rękę do ust. Teraz spróbuj przez nią dmuchnąć. W zależności od tego jak mocno przyciskasz ją do ust, będziesz miał pewne trudności z wydmuchaniem powietrza i poczujesz pewien opór, jest to właśnie napór statyczny.

Każdy filtr posiada w punkcie pracy inny napór statyczny. Punkt pracy to moment, w którym ilość powietrza przepływająca przez filtr jest wystarczająca by odpowiadać wymaganiom przepływu laminarnego.
W angielskim systemie miar napór statyczny wyrażany jest w calach słupa wody, typową wartością byłby 1 cal, w międzynarodowym systemie SI jednostką ciśnienia (naporu) jest Pascal (Pa).
1 cal słupa wody to około 250 Pa. Każdy filtr posiada etykietę z parametrami (jeśli twój nie ma, skonsultuj się z producentem), na której wydrukowany jest napór statyczny w punkcie pracy. Zanim powietrze dostanie się do dmuchawy jest zazwyczaj wstępnie przefiltrowane przez filtr piecowy grubości około 2,5 cm, umieszczony na przedzie dmuchawy celem chronienia jej i filtru HEPA przed dużymi cząstkami, takimi jak kurz czy włosy. Można założyć, że napór statyczny w punkcie pracy, dla filtra wstępnego wynosi około 0,2 cala (50 Pa).
Nawiązując do Stamets'a (Paul Stamets and J.S.Chilton: The Mushroom Cultivator strona 347) prędkość powietrza dmuchającego z powierzchni filtra powinna wynosić (co najmniej) 3000 cm na minutę (100 feet per minute - fpm), około 30 metrów na minutę lub 0,5 metra na sekundę. Wybór właściwej dmuchawy dla danego filtru składa się z kilku etapów:

1. Ustal powierzchnię swojego filtru mnożąc długość przez szerokość w cm (dla przykładu najmniejszy dość użyteczny filtr mógłby mieć 30cm x 60cm):
30cm x 60cm = 1800cm²
1ft x 2ft = 2ft² (obliczenie w stopach)

2.Pomnóż wymaganą prędkość powietrza (ta którą określa Stamets wynosi 3000 cm/min, 100ft/min) przez powierzchnię swojego filtru:
3000 cm/min x 1800cm² = 5 400 000 cm³/min = 5,4 m³/min
100 ft/min x 2 ft² = 200 ft³/min (obliczenie w stopach)

Tak więc 5,4 m³/min [200 ft³/min(= cfm = "cubic feet per minute" - stopa sześcienna na minutę)] jest ilością powietrza, którą twoja dmuchawa musi dostarczyć do sumy NAPORU STATYCZNEGO filtru HEPA i filtru wstępnego.

NOTA: 1cfm=1,7m³/h

Tak więc, jeśli wykorzystasz powyższy filtr o naporze statycznym 1 cala (250 Pa) i wstępny filtr piecowy o naporze 0,2 cala (50 Pa) twoja dmuchawa będzie musiała dostarczyć 340 m³/h (200 cfm) powietrza przy naporze statycznym 1,2 cala (300Pa).

(od. tłum. obliczenia w centymetrach zostały przeprowadzone po zaokrągleniu stopy z 30,48 cm do 30 cm, w związku z tym przepływ powietrza wyszedł 5,4 m³/h. Przy przeprowadzeniu obliczeń bez zaokrągleń przepływ wynosi 5,6(6) m³/h, co wpływa na ostateczne dobranie dmuchawy, gdyż w przypadku zaokrąglenia, filtr jest po prostu deko mniejszy, tak więc i dmuchawa o te deko powinna być mniejsza)

Dobieranie właściwej dmuchawy.
Każda dmuchawa powinna posiadać tabliczkę znamionową z krzywą charakterystyki pokazującą wydajność powietrzną w zależności od naporu statycznego (ciśnienia statycznego). Każda dmuchawa posiada tabliczkę znamionową (jeśli nie jest tak w przypadku twojej dmuchawy skontaktuj się z producentem), na której współzależność między nadmuchem a naporem statycznym przedstawiona jest w postaci wykresu lub tabelki.

Oto taki zestaw krzywych dla czterech dmuchaw (ponumerowanych 1-4).
NOTA: Każdy model dmuchawy posiada swoją własną krzywą charakterystyki. Diagram ten przedstawia krzywe dla czterech różniących się szczegółami modeli dmuchaw axial duct.
Co można jasno zauważyć to, że im większy napór statyczny, tym mniej powietrza dostarcza dmuchawa, aż do maksymalnego naporu gdzie wydajność powietrzna wynosi zero.

Czasem dane te reprezentowane są w postaci tabeli.

Od teraz wiesz już ile powietrza i na jaki napór statyczny powinna dostarczać dmuchawa. W naszym przykładzie było to 340 m³/h na 300Pa.

To co teraz zrobimy, to na pionowej osi danego diagramu znajdujemy wartość 300 Pa (1,2 cala). Następnie przesuwamy się w prawo, póki nie osiągniemy 340 m³/h (200cfm). Dokładnie przez ten punkt powinna przebiegać krzywa dmuchawy, ale nie zawsze tak się zdarza.

Tak więc, musimy wybrać dmuchawę, która najlepiej spełnia nasze wymagania.
W większości przypadków, jeśli dmuchawa nie jest wystarczająco silna powinniśmy wybrać model wyżej, który jest silniejszy.

Kiedy silna dmuchawa jest za silna? Powiedziałbym, że dmuchawa nie powinna dawać więcej niż 20% wyliczonego powietrza, więc w naszym przypadku akceptowalnie silniejsza, mogłaby dostarczać około 400 m³/h.

W przykładzie tym mamy dmuchawę dostarczającą 300 m³/h (zgodnie z naszymi wyliczeniami powinna dawać choć 340 m³/h). Jest to różnica zaledwie 10%. Kolejna silniejsza dmuchawa według tego diagramu dostarcza 530 m³/h na 300 Pa, co jest o wiele za dużo.

W tym przypadku zamiast tej o wiele większej dmuchawy (nr 1, dającej 530 m³/h przy 300 Pa) weźmiemy tę mniejszą (i tańszą) o numerze 4, pomimo tego, że generalnie zalecane jest zastępowanie silniejszymi.

NOTA: Diagram ten jest jedynie przykładem zestawu czterech, niewiele różniących się od siebie dmuchaw. Krzywe dmuchaw tobie dostępnych mogą wyglądać trochę inaczej, lecz podobnie. Zazwyczaj, jeśli szukasz wystarczająco długo, uda ci się znaleźć dmuchawę, dokładnie pasującą do twojego filtru HEPA.

Konstruowanie komory

Po tym jak kupisz filtr HEPA i dopasujesz dmuchawę, musisz zdobyć trochę materiałów do konstrukcji pojemnika, który pomieści dwa powyższe komponenty. Chcemy w zasadzie zbudować pudło, którego frontowa ściana będzie się składać z filtru HEPA, a w którejś ze ścian będzie się znajdował wlot dmuchawy z zamontowanym filtrem wstępnym. Materiał na ściany mam już przycięty tak by wpasować filtr i dmuchawę.
Zaczynam od przyklejenia i przykręcenia filtru do ściany spodniej.


Następnie dodaję ściany boczne.
... i ścianę tylną
Dmuchawa będzie wmontowana więc wlot jest na górze.


W górnej ściance wycięty jest otwór, w który wpasowany jest wlot dmuchawy.


Dmuchawa spoczywa na poprzeczkach wmontowanych w pudło. Białe plamki na poprzeczkach to odrobina (już zaschniętej) masy silikonowej, zapewniającej tłumienie i zmniejszającej wibracje. Wszystkie złącza wypełnione są masą silikonową, więc pudło jest hermetyczne.


Góra z dmuchawą przykręcana jest na pudło. Przestrzeń wokół otwarcia i wszystkie pozostałe szczeliny uszczelniane są masą silikonową.


Nad wlotem dmuchawy montowany jest filtr wstępny. Ja korzystam z filtra piecowego, ale możesz skorzystać z innych filtrów, na przykład samochodowych, tylko upewnij się, że są wystarczająco duże, i że nie stawiają zbyt dużego oporu powietrza, w przeciwnym wypadku będziesz potrzebował większej dmuchawy.


Detale filtru wstępnego.
Do ramy filtru HEPA przybita jest siatka w celu uchronienia przed dotykaniem i uszkodzeniem delikatnego filtru.


Ukończona komora

Pozostałe zdjęcia z budowy drugiej komory

Kilka zdjęć podobnego projektu jedynie z tą różnicą, że dmuchawa zamontowana jest około 10 cm głębiej, więc filtr wstępny jest na tym samym poziomie co reszta pudła. Czyniąc go w ten sposób zwięzłym i wizualnie atrakcyjniejszym.[ tłumaczenie: cjuchu ]szukaj na psilosophy:  
 
Odsłon
od 28.07.2006komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze

k o m e n t a r z e

 
 

Śliczności !

Citrus
19.04.2009 22:13:23

 
 
 
 

Tylko z wymianą tych filtrów bedzie problem, pzdr

bart
12.10.2010 11:40:16

 
 
. .twój komentarz :

nick / ksywa :komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarzePoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2019