pasteryzacja wapnem w zimnej wodzie do uprawy grzybów (pdf)
wersja pdf

zakładki

szukaj na psilosophy:  
   

Pasteryzacja wapnem w zimnej wodzie do uprawy grzybów

(Cold Water Lime Pasteurization For Growing Mushrooms: Using lime and cold water to pasteurize substrates without heat)

Stosowanie wapna i zimnej wody do pasteryzowania substratów bez grzania

by

Tony & Tegan

© autorzy, 2019

[ tłumaczenie: cjuchu ]

Spis Tresci:
Wprowadzenie
Co to jest wapno hydratyzowane?
 ✘ Jaki rodzaj wapna NIE zadziała?
 ✔ Jaki rodzaj wapna ZADZIAŁA?
 Jak działa wapno?
Zimne wapno krok po kroku
 Czego potrzebujesz
 KROK 1: PRZYGOTOWANIE SŁOMY
 KROK 2: PRZYGOTOWANIE KĄPIELI WODNEJ
 KROK 3: DODANIE SŁOMY I NAMACZANIE
 KROK 4: ODSĄCZANIE I ZASZCZEPIANIE
 KROK 5: KOLONIZOWANIE I OWOCNIKOWANIE
Ostatnie uprawy z wapnem hydratyzowanym
Inne metody low-tech
 Pasteryzacja beztlenowa
 Płyn do prania i mydło
 Pasteryzacja popiołem
Daj wapnu szansę

Wprowadzenie

Przyznam, że pasteryzacja słomy w gorącej wodzie na palniku na propan może być trochę uciążliwa.

Potrzeba dużego palnika, pełnego zbiornika propanu i dużo czasu, aby upewnić się, że cały proces przebiega gładko. Jeszcze bardziej uciążliwe jest to, że trzeba to robić na zewnątrz lub w dużej szopie - ponieważ nie możesz ustawić palnika propanowego w swoim salonie!

Co sprawia, że wielu nowych hodowców zastanawia się...

"Czy nie ma innego sposobu na pasteryzację dużych ilości słomy?"

Jest!

Zwie się Pasteryzacja Wapnem w Zimnej Wodzie, i jest tanim i skutecznym sposobem low-tech na przygotowanie substratów do uprawy grzybów.

Proces jest prosty. Po prostu moczysz słomę przez 12-24 godziny w zimnej wodzie, która została potraktowana wapnem hydratyzowanym.

Wapno szybko i dramatycznie podwyższy pH wody, co wybije zarodniki pleśni, bakterie i inne zakażenia w słomie.

Po odsączeniu, substrat można zaszczepić swoim zaszczepiaczem grzybowym. Grzybnia będzie wtedy mogła rosnąć w czystej jak łza słomie, bez przeszkód ze strony innych konkurencyjnych organizmów - przynajmniej przez chwilę!

Co to jest wapno hydratyzowane?

Wapno hydratyzowane to w zasadzie po prostu wodorotlenek wapnia, chemicznie znany jako Ca(OH)2, i jest często stosowany w przemyśle z różnych powodów, od marynowania ogórków po oczyszczanie ścieków.

Ten biały proszek jest znany pod wieloma różnymi nazwami. ALE - nie każde Wapno jest sobie równe i niektóre rodzaje nie będą działać w uprawie grzybów.

✘ Jaki rodzaj wapna NIE zadziała?

Upewnij się, że nie masz wapna używanego do uzdatniania gleby ogrodowej lub buforowania podłoży. Jest ono za słabe! Występuje zwykle w centrach ogrodniczych w postaci granulatu lub tłucznia.

Jest to wapno węglanowo-wapniowe. Możesz zobaczyć kilka różnych nazw, w tym wapno dolomitowe, wapno ogrodowe, wapno palone, wapień, kreda i wiele innych. Nie będzie ono skuteczne w podniesieniu pH na wystarczająco wysoki poziom lub wystarczająco szybko, aby zabić zakażenie. (sprawdź na wikipedii szybki wstęp o pH)

Ponadto upewnij się, że wapno, którego używasz, ma niską zawartość magnezu i wysoką wapnia.

Ten rodzaj wapna jest zwykle BARDZO bogaty w magnez. Wysokie stężenia magnezu spowalniają wzrost grzybni, nawet po odsączeniu i zaszczepieniu podłoża.

✔ Jaki rodzaj wapna ZADZIAŁA?

Wapno, którego potrzebujesz, to Wapno hydratyzowane, które ma niską zawartość magnezu.

Ten biały puszysty proszek jest wytwarzany w procesie, w którym "wapno palone" traktuje się wodą, zmieniając strukturę chemiczną poprzez przekształcanie tlenków w wodorotlenki.

Należy pamiętać, że można znaleźć odmianę "wapna hydratyzowanego", która jest bogata w magnez. Takie nie zadziała. Jest szansa, że będziesz musiał udać się do sklepu z artykułami rolniczymi lub podobnego, aby znaleźć odpowiedni rodzaj wapna. Nie zawsze jest łatwe do znalezienia, więc nie zdziw się jeśli będziesz mieć problem ze zdobyciem go!

Wapno, którego użyłem, zostało zdobyte w lokalnym UFA i jest rodzajem używanym zazwyczaj do uzdatniania wody pitnej na areałach.

Jak działa wapno?

Wapno działa poprzez gwałtowną zmianę pH wody, czyniąc ją niezwykle zasadową i zabijając zakażenia w substracie.

Po odsączeniu, substrat ma niskie stężenie żywych zakażeń, co daje grzybom przewagę.

Nie testowałem tego, ale domyślam się, że jest to połączenie pH substratu zbliżające się do ziemiowego po odsączeniu ORAZ naturalnej zdolności grzybni do bycia odporną w środowiskach o wysokim pH. Tak czy inaczej, działa całkiem nieźle!

NAJPIERW BEZPIECZEŃSTWO
Wapno hydratyzowane jest potencjalnie niebezpieczne - należy więc zachować ostrożność podczas obchodzenia się z nim.

Lubię nosić rękawiczki, okulary ochronne i maskę. Dostanie się go na skórę może powodować wysypkę i oparzenia, wdychanie go do płuc może powodować problemy z oddychaniem, a dostanie się do oczu może być szczególnie niebezpieczne.

Zawsze używaj wyposażenia ochronnego i nie mów, że cię nie ostrzegałem!

Zimne wapno krok po kroku

 Czego potrzebujesz

Ten rodzaj obróbki substratu jest łatwy do wykonania dla większości ludzi w domu.

Jest nawet używany przez niektóre komercyjne firmy zajmujące się hodowlą grzybów na małą skalę, które chcą taniego i skutecznego sposobu pasteryzacji słomy o niskim poziomie technologicznym.

Cały proces jest bardzo podobny do uprawy grzybów na słomie z pasteryzacją na gorąco, jedyną różnicą jest zastąpienie ciepła wapnem.

Czego potrzebujesz

  • Wapno hydratyzowane (około 6 gramów na galon (3,8 l) użytej wody)
  • Woda
  • 200 litrowa beczka, lub duży worek
  • Słoma (słoma pszenna lub słoma owsiana)
  • Rękaw foliowy lub inny odpowiedni pojemnik do plonowania
  • Zaszczepiacz, około 1 kilogram na 10 kilo mokrego substratu.

KROK 1: PRZYGOTOWANIE SŁOMY

Posiekaj słomę na 5-8 cm kawałki. Możesz to zrobić nożycami, jeśli masz niewielką ilość, lub smagając ją podkaszarką w dużej beczce.

Nie jest to w 100% konieczne, ale rozdrabnianie słomy wpływa na to, jak łatwo grzybnia przerasta przez słomę i sprawia, że składniki odżywcze słomy są bardziej dostępne.

Rezultatem siekania jest szybsza kolonizacja i bardzo prawdopodobnie o wiele większy plon.

KROK 2: PRZYGOTOWANIE KĄPIELI WODNEJ

Dodaj wapno hydratyzowane do wody w dużej beczce lub worku.

Praktyczną zasadą jest użycie około 6 gramów wapna hydratyzowanego na każdy 1 galon (3,8 litra) wody.

Jeśli masz prawie pełną beczkę wody o pojemności 200 litrów, odpowiada to około 300-330 gramom wapna. (nie musi być dokładnie)

Jeśli nie masz wagi, możesz oszacować objętościowo i użyć około 1-1,5 szklanki wapna na 200 litrów wody.

KROK 3: DODANIE SŁOMY I NAMACZANIE

Dodaj słomę i mocz w kąpieli wapnowej przez 12-24 godziny.

Upewnij się, że słoma jest równomiernie wymieszana w łaźni wodnej, aby została równo potraktowana. Słoma pływa, więc możesz położyć na wierzchu coś ciężkiego, aby zapewnić pełne zanurzenie. Lubię używać żużlowego bloku i metalowej kratki na słomie, aby ją utrzymać na dole.

KROK 4: ODSĄCZANIE I ZASZCZEPIANIE

Po 12-24 godzinach namaczania wyjmij słomę i pozwól jej odcieknąć przez 20 minut. Nie pozostawiaj jej tak zbyt długo, aby nowe zakażenia nie miały szansy osiedlić się w substracie, ale upewnij się również, że większość wody odcieknie, aby słoma nie była zbyt mokra.

Zaszczepianie słomy stosunkiem 10-15%. Możesz albo to wszystko wymieszać albo rozłożyć warstwami. Jedną z najlepszych opcji na pojemnik do uprawy jest rękaw foliowy. Lubię używać rękawa o średnicy 35 cm na płasko, co daje belę słomy o średnicy około 22 cm.

Upewnij się, że w rękawie foliowym wycięto otwory, aby umożliwić grzybni oddychanie podczas kolonizacji. Ja lubię używać grotu strzały i nabijać otwory dookoła beli co około 10 cm. Upewnij się, że umieściłeś również otwory w dnie beli, aby mógł odpłynąć nadmiar wody.

KROK 5: KOLONIZOWANIE I OWOCNIKOWANIE

Słoma powinna skolonizować stosunkowo szybko, w zależności od gatunku i ilości zaszczepiacza. Grzybnia powinna od razu zacząć rosnąć. Umieść belę w miejscu o temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W ciągu 10-14 dni bela powinna być w pełni skolonizowana i gotowa do umieszczenia w warunkach owocnikowania.

To tyle! Ponownie, jest to bardzo podobne do procesu dla słomy obrabianej cieplnie. Trwa trochę dłużej, ale ogólnie wymaga mniej pracy.

Ostatnie uprawy z wapnem hydratyzowanym

Właśnie ukończyłem uprawę przy użyciu pasteryzacji słomy na zimno i uzyskałem całkiem niezłe wyniki!

Do tej uprawy wybrałem Blue Oyster (Pleurotus columbinus) i Yellow Oyster (Pleurotus citrinopileatus), ponieważ oba są szybko rosnącymi, wysokowydajnymi odmianami, które zwykle dobrze radzą sobie na substratach słomowych.

Postanowiłem owocnikować je na zewnątrz, ponieważ warunki były odpowiednie, a uprawa tych gatunków na zewnątrz może przynieść ładne, duże owocniki bez zbytniego wysiłku!

Pierwszy krok, posiekałem słomę za pomocą podkaszarki w dużej, zużytej beczce na deszczówkę. Następnie moczyłem słomę przez około 18 godzin w 200 litrowej beczce pełnej zimnej wody z węża i około 300 gramów wapna hydratyzowanego.

Słoma została następnie ułożona w stos na dużym sicie na około 20 minut, aby odciekła. Zaskakujące jest, jak bardzo zmienia się kolor słomy po kąpieli w wodzie wapiennej!

Wydaje się, że jest taka znacznie bardziej żółto-złota po tym zabiegu. Na początku myślałem, że słoma mogła zostać w jakiś sposób przysmażona ... ale okazało się, że to w ogóle żaden problem!

Po odsączeniu wepchnąłem słomę do rękawa foliowego i zaszczepiłem zaszczepiaczem zbożowym. Zamiast wymieszać zaszczepiacz i słomę przed załadowaniem rękawów, postanowiłem dodać zaszczepiacz do beli warstwami.

Składa się na to chwytanie garści słomy, wkładanie jej do beli, posypywanie cienką warstwą zaszczepiacza, a następnie powtarzanie, aż zabraknie słomy lub zaszczepiacza. Rezultatem jest rodzaj "przekładańca" z zaszczepiacza i słomy - co, wierz lub nie, skolonizuje tak szybko, jak gdyby było dokładnie wymieszane.

Pamiętaj - jeśli zdecydujesz się na tę metodę, upewnij się, że naprawdę dociskasz każdą warstwę podczas jej wykonywania, aby nie było dużych kieszeni powietrznych ani obszarów luźno upakowanego materiału.

Gdy bele zostały wypchane, nakłułem zewnętrzną część beli grotem strzały, mniej więcej raz na 10 cm. Obejmowało to perforację spodu beli, aby nadmiar wody mógł spływać w miarę kolonizacji beli.

Bele zostały przeniesione do chłodnego magazynu, do pomieszczenia, aby mogły kolonizować. Po około 7-10 dniach bele były w pełni skolonizowane i gotowe do wyniesienia na zewnątrz.

Zawiesiłem te bele w wykonanej na zamówienie altanie, wyposażonej w polipropylenowy wiatrochron, aby zapobiec wysychaniu owocników. Boczniaki zdecydowanie potrzebują DUŻO świeżego powietrza, ale jeśli jest stały wiatr, nawet niewielka bryza, owocniki nieuchronnie wyschną i zabortują. Zwykle można temu zaradzić, umieszczając belę blisko ziemi, wystarczająco w głębi drzew lub po prostu nakładając na nią folię.

Dwie bele ładnie zaowocnikowały!

Oczywiście Blue Oyster nie miał problemów z wytworzeniem ładnej dużej wiązki. Musiałem jednak zebrać je dość wcześnie, aby nie zajęły ich robaki.

Yellow Oyster również zaowocnikował ładnie, chociaż nie udało mi się zrobić żadnych zdjęć.

Mając na uwadze powyższe, gdy pomyślałem, że bela jest całkowicie wyrobiona, zdjąłem rękaw foliowy i wrzuciłem ją do stosu kompostu... gdzie zdecydowała, że nie była jeszcze wyrobiona! Zdarza się to często, zwłaszcza w przypadku Boczniaków, które po prostu lubią owocnikować i owocnikować i owocnikować.

Inne metody low-tech

Oczywiście zarówno pasteryzacja na gorąco, jak i pasteryzacja wapnem są skuteczne, ale nie są jedynymi sposobami obróbki substratu. Jest kilka innych tanich i skutecznych metod, które warto wypróbować.

Pasteryzacja beztlenowa

Chociaż istnieje milion różnych rodzajów bakterii i innych zakażeń, które mogą wpływać na twoją uprawę, możesz je podzielić na dwie grupy - tlenowe (lubiące tlen) i beztlenowe (nienawidzące tlenu). Zasadniczo niektóre zakażenia potrzebują tlenu do rozwoju, podczas gdy inne potrzebują całkowitego braku tlenu, aby przetrwać.

Możemy to wykorzystać do manipulowania warunkami i pasteryzować substrat bez użycia ciepła, wapna i innych chemikaliów. Podstawowy proces polega na namaczaniu substratu (np. słomy lub zrębków drzewnych) w wodzie, odsączeniu, a następnie umieszczeniu w szczelnym pojemniku. Wiadra o pojemności 20 litrów działają naprawdę dobrze.

Jeśli są odpowiednio uszczelnione, zakażenia tlenowe ostatecznie wymrą, a zakażenia beztlenowe będą się rozmnażać.

Po otwarciu pojemnika i wystawieniu substratu na działanie powietrza, zakażenia beztlenowe wymrą i nie będzie żadnych zakażeń tlenowych, o które należy się martwić, przynajmniej przez chwilę. Daje to grzybni wystarczającą przewagę na początek, aby przejąć substrat.

Ten temat naprawdę zasługuje na własny post, mam nadzieję, że wkrótce do tego dojdę!

Płyn do prania i mydło

Niektórym ludziom udało się użycie detergentu do prania, a nawet zwykłego płynu do mycia naczyń.

Myślę, że ma to sens, bo mydło ma właściwości antybakteryjne i jestem pewien, że środek do prania tak samo. Chociaż sam tego nie próbowałem, proces polega na moczeniu substratu w zimnej wodzie z detergentem do prania przez dzień lub dwa, w sposób bardzo podobny do pasteryzacji wapnem w zimnej wodzie.

Wyobrażam sobie, że może to dobrze zadziałać dla hodowców domowych i hobbystycznych, ale nie jest to coś, co miałoby sens komercyjny.

Byłbym również trochę zaniepokojony jakością grzybów, gdyby substrat był pasteryzowany w ten sposób.

Pasteryzacja popiołem

Popiół drzewny również był stosowany z powodzeniem do pasteryzowania substratów. Działa podobnie jak wapno hydratyzowane, podnosząc pH na tyle, aby wybić zakażenia w słomie.

Niektórzy poinformowali, że ta metoda skutkuje w rzeczywistości najlepszymi plonami ze wszystkich metod, a biorąc pod uwagę, że jest to materiał o niskich kosztach w wielu częściach świata, Pasteryzacja Popiołem Drzewnym może być dla wielu hodowców najlepszym sposobem.

Daj wapnu szansę

Nie przeprowadziłem żadnych dokładnych prób, ale wielu hodowców zgłasza, że pasteryzacja wapnem hydratyzowanym ma w rzeczywistości znacznie wyższą Wydajność Biologiczną (BE) niż pasteryzacja parowa.

Niektórzy hodowcy obliczają dokładną ilość potrzebnej wody, więc nie ma nadmiaru wody o wysokim pH do pozbycia się. Na przykład, jeśli masz 10 kg suchej słomy, zużyjesz około 40 litrów wody, z czego większość zostanie wchłonięta przez słomę. To znacznie różni się od pasteryzacji gorącą wodą, w której musisz pozbyć się całej gorącej wody.

To wszystko i nie musisz zmagać się z gorącą słomą, stale monitorować temperatur i wypalać drogiego propanu.

Nie sądzisz, że warto dać szansę wapnu? Jestem pewien, że tak!

[ tłumaczenie: cjuchu ]szukaj na psilosophy:  
 
Odsłon
od 27.05.2021komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze

k o m e n t a r z e

 
 

Świetny poradnik, na pewno w najniższym czasie przetestuje ten sposób.

Bartek
06.03.2023 12:39:31

 
 
 
 

czy do innych grzybów wapnowanie może być skuteczne ?

ziocha
10.05.2023 19:36:32

 
 
. .twój komentarz :

nick / ksywa :komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarze komentarzePoradnikI ]   [ GatunkI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024