Psilocybe quebecensis

Psilocybe quebecensis Ola'h & R. Heim 1967



Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 1-3,5 cm szerokości. Na początku nieco półkolisty, szybko otwiera się do wypukłego, po czym staje się szeroko wypukły do płaskiego, bez garbka. Krawędź na początku podwinięta i zazwyczaj nie wyraźnie pofałdowana; półprzeźroczyście żłobiony gdy wilgotny. Blado słomkowo żółty i często z brązowawymi lub płowymi odcieniami, schnąc staje się bardziej szarawy. Sinieje niebieskawo w wyniku dotknięcia lub poruszenia. Powierzchnia gładka, z wiekiem staje się nieco marszczona i lepka gdy wilgotna. Miąższ białawy.
  • Blaszki: Przyłączenie przyrośnięte, blaszki cienkie, umiarkowanie szerokie do powiększonych na środku. Wraz z dojrzałością stają się bardzo ciemno kasztanowo brązowe, i zazwyczaj nieco cętkowane, z krawędziami pozostającymi białawymi.
  • Trzon: 20-35 (45) mm długości na 1-2,5 mm grubości. Łamliwy, twardy i włókienkowaty. Nieco powiększony przy wierzchołku i kloszowaty przy podstawie, która często jest wyposażona w ryzomorfy. Żółtawo płowy, schnie do wyraźnie szarawo żółtego, zaczyna sinieć w miejscu zranienia. Częściowa zasnówka pajęczynowata, zanikająca i szybko znikająca.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: W zrzucie purpurawo brązowe do czarnych, elipsoidalne do lekko jajowatych z boku i z przodu, niektóre zarodniki w kształcie mango, 8-14 (16) na 6-8,8 µm.
  • Podstawki: Czterozarodnikowe.
  • Pleurocystydy: Obecne, 12-35 na 9-15 µm, bardzo charakterystyczne ze względu na swe spuchnięte wierzchołki, jak u Psilocybe cubensis i Psilocybe cyanescens.
  • Cheilocystydy: 18-36 na 5,5-10 µm, wrzecionowato ampułkowate z powiększoną szyjką, 2-3,3 µm grubości.

Siedlisko: Rośnie na glebach piaskowych, szczególnie w wymywiskach strumieniowych, i w substracie ze zbutwiałego drewna olchy, brzozy, jodły i świerku, późnym latem i na jesieni. Odnotowany w Quebec'u, a dokładniej w dolinie rzeki Jacques Cartier.

Komentarz: Umiarkowanie aktywny zgodnie z Ola'h i Heim (1967). Psilocybe quebecensis jest klasycznym gatunkiem równin zalewiskowych i jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniony niż obecnie się relacjonuje. Gatunek ten nie jest dobrze znany mieszkańcom Quebec'u, i podejrzewam, że przystosowane kolonie mogą być bez trudu zakładane przez tych, którzy chcieliby aby Psilocybe quebecensis rosnął na ich podwórku. Patrz również Psilocybe caerulipes i Psilocybe baeocystis.

source - Paul Stamets "Psilocybin Mushrooms of the World"

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024

PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024