Psilocybe subaeruginosa

Psilocybe subaeruginosa Cleland

Łysiczka niebieskozielonawa*
[*Nazwa polska nie figuruje oficjalnie, jest to propozycja nazwy dla tego gatunku (stan nomenklaturowy na rok 2015) - przyp. tłum.]

synonimy:
Psilocybe australiana Guzmán & Watling (1978)
Psilocybe tasmaniana Guzmán & Watling (1978)
Psilocybe eucalypta Guzmán & Watling



OPIS 1

Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 1,5-5 cm szerokości. Na początku stożkowy do wypukłego, szybko rozwija się do szeroko wypukłego z małym garbkiem. Powierzchnia gładka, półprzeźroczyście żłobiona wzdłuż krawędzi, jasno brązowy do ciemno brązowego, higrofaniczny, suchy blaknie od blado brązowego do spłowiale szarawo białego.
  • Blaszki: Przyłączenie przyrośnięte do wyciętego, a z wiekiem blaszki mogą oddzielać się od trzonu, pozostawiając w górnej części równoległe, podłużne resztki blaszek. Szybko przydymiono brązowe do purpurawo brązowych do ciemno purpurawo czekoladowo brązowych, krawędzie w tym samym kolorze.
  • Trzon: 50-125 mm długości na 2-5 mm grubości. Równy do zwężanego ku wierzchołkowi do nieco pogrubionego u podstawy, od której promieniście odchodzi biała grzybnia. Pusty, chrząstkowy, powierzchnia zdobiona drobnymi włókienkami, misternie żłobiony i mączysty (pudrowany) blisko wierzchołka. Powierzchnia biaława, jedwabista, z szarawo brązowymi smugami, miąższ brązowawy, sinieje niebieskawo w miejscu zranienia. Częściowa zasnówka biała, cienko pajęczynowata, szybko zanika pozostawiając wątłe ślady w górnych rejonach trzonu.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: W zrzucie purpurawo brązowe, lekko elipsoidalne zarówno z przodu jak z boku, 13-15 na 6,6-7,7 µm.
  • Podstawki: Czterozarodnikowe, rzadko 2 zarodnikowe.
  • Pleurocystydy: 22-47 na 6-16,5 µm, wrzecionowato brzuchate, z kończykami z wydłużoną szyjką 2-4,5 µm.
  • Cheilocystydy: Podobne kształtem do pleurocystyd, 17-29 na 5,5-11 µm.

Siedlisko: Samotny do stadnego na złożonych siedliskach takich jak ziemie bogate w szczątki drzewne, butwiejące sterty liści i gałązek, piaszczyste gleby leśne, ogrody, oraz na czipsach korowych sosny (Pinus radiata). Znajdowany od maja do sierpnia. Znany jedynie z Australii i Tasmanii.

Komentarz: Sądząc po reakcji niebieszczenia umiarkowanie do mocno aktywnego. Nie są mi znane żadne analizy. Gatunek ten jest w centrum konstelacji bliskich krewnych, włączając Psilocybe australiana, Psilocybe eucalypta, oraz Psilocybe tasmaniana. Badania Chang'a i Mills'a (1992) wykazały synonimię między tym taksonem, lecz po bliższym zapoznaniu się z ich pracą pozostają pewne wątpliwości, jeśli mieli oczywiście prawdziwego Psilocybe subaeruginosa i wykonali prawidłowe porównania. Psilocybe subaeruginosa posiada przebarwione pleurocystydy opisywane jako "czekoladowo brązowe", cechy, których Chang i Mills przyznają, nie znaleźli w żadnym badanym przez siebie zbiorze. Czekoladowo brązowe cystydy Psilocybe subaeruginosa odróżniają ten takson od grzybów wymienionych powyżej, z których wszystkie posiadają szkliste cystydy (Guzmán, Bandala, oraz King 1993). Dlatego sądzę, że na ich argumenty konspecyficzności pada cień wątpliwości. Potrzeba lepszych badań.





OPIS 2

Opis: Ten całkiem mocny gatunek pochodzi z Australii gdzie rośnie grupowo lub pojedynczo na ziemiach bogatych w szczątki drzewne, na rozkładających się stosach liści i gałązek, piaskowych ziemiach zasobnych w masę drzewną, ogrodach i pośród kawałków kory sosny. Najlepiej uprawiać go na dworze. Kultury można rozpocząć na agarze. Zdrową grzybnię z agaru wykorzystuje się do zaszczepienia sterylizowanego zboża. Skolonizowanym zbożem zaszczepia się wysterylizowane, wzbogacone czipsy drzewne. Czipsy te wykorzystuje się do zaszczepienia nadwornych grządek składających się z namoczonego lub świeżo rozdrobnionego drewna. Metoda jest podobna do uprawy Psilocybe Azurescens. Fotografie pochodzą z drugiego roku owocnikowania naszych nadwornych grządek w Holandii.



source - Paul Stamets "Psilocybin Mushrooms of the World"

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024

Psilocybe subaeruginosa_0
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 1


Psilocybe subaeruginosa_1
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 2


Psilocybe subaeruginosa_2
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 3


Psilocybe subaeruginosa_3
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 4


Psilocybe subaeruginosa_4
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 5


Psilocybe subaeruginosa_5
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 6


Psilocybe subaeruginosa_6
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 7


Psilocybe subaeruginosa_7
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 8


Psilocybe subaeruginosa_8
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 9


Psilocybe subaeruginosa_9
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 10


Psilocybe subaeruginosa_10
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 11


Psilocybe subaeruginosa_11
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 12


Psilocybe subaeruginosa_12
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 13


Psilocybe subaeruginosa_13
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 14


Psilocybe subaeruginosa_14
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 15


Psilocybe subaeruginosa_15
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 16


Psilocybe subaeruginosa_16
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 17


Psilocybe subaeruginosa_17
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 18


Psilocybe subaeruginosa_18
link: Psilocybe subaeruginosa - foto 19



PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024