Psilocybe weilii

Psilocybe weilii Guzmán, Stamets & F. Tapia

Łysiczka weiliego*
[*Nazwa polska nie figuruje oficjalnie, jest to propozycja nazwy dla tego gatunku (stan nomenklaturowy na rok 2016) - przyp. tłum.]


Cechy makroskopowe:
  • Kapelusz: 2-6 cm szerokości. Dzwonkowaty do otwarcie stożkowego z podwiniętą krawędzią w młodości, później z podgiętą, często nieregularny, szybko rozwija się do szeroko wypukłego i prawie płaskiego, do wywiniętego z wiekiem. Ciemno kasztanowo brązowy do głęboko oliwkowawo brązowego, zazwyczaj z czarnawo brązową strefą wokół dysku, którego miąższ w centrum ma 3-4 mm grubości. Silnie higrofaniczny, blaknąc po wyschnięciu od blado brązowego do jasno brązowego. Miąższ białawy, sinieje niebieskawo. Gdy mokry powierzchnia lepka od zdejmowalnej, żelatynowatej błonki półprzeźroczyście żłobiony w okolicy krawędzi, która z wiekiem może pękać i stawać się po wyschnięciu twarda i nieprzejrzysta.
  • Blaszki: Przyłączenie przyrośnięte do zatokowato wyciętego z dwoma rzędami blaszek pośrednich, położonych blisko siebie, równych, szerokich, całych jasno brązowych z bladymi, kłaczkowatymi krawędziami. W dojrzałości stają się ciemno czekoladowo brązowe.
  • Trzon: 25-70 mm długości na 4-8 mm grubości. Równy, powiększający się blisko podstawy, z której sterczą białe ryzomorfy. Biały, staje się spłowiale brązowy, na starość lub po wyschnięciu całkowicie sinieje niebieskawo, pokryty u dołu dobrze rozwiniętą powłoką białawych włókienkowatych łusek, a u góry oszroniony. Chrząstkowy, szczeciniasto owłosiony, pusty, wypchany białawym miękiszem. Częściowa zasnówka pajęczynowata, pozostawiająca włókienkowatą strefę pierścieniową przyprószoną czasem purpurawo fioletowo brązowymi zarodnikami.

Cechy mikroskopowe:
  • Zarodniki/Bazydiospory: W zrzucie ciemno fioletowo szarawo czarne, lekko elipsoidalne z boku, lekko romboidalne do lekko elipsoidalnych z przodu, 5,5-6,5 na 4-5 µm z boku.
  • Podstawki: Czterozarodnikowe.
  • Pleurocystydy: Obfite, lekko wrzecionowate lub brzuchato dziobiaste z krótkim wierzchołkiem, lub lekko butelkowate, 10,5-21,5 (24) na 5-9,5 (10,5) µm.
  • Cheilocystydy: Butelkowate z krótką, pojedynczą lub rozgałęzioną szyjką, 20-37,5 na 5-6,5 µm.

Siedlisko: Stadny do wiązkowego, czasem rozproszony na gliniasto czerwonych glebach przybranych cienką warstwą igieł z sosny taeda (loblolly pine [Pinus taeda]) pod ambrowcem amerykańskim (sweetgum tree - Liquidambar styraciflua). Po raz pierwszy odnotowany na południowym wschodzie Cherokee County, w północnej Georgii, po przejściu huraganu Opal w 1995. Owocnikuje od początku września do listopada, w przedziale temperatur 7-26°C, preferuje 15-24°C.

Komentarz: 0,61% psilocybiny, 0,27% psylocyny, 0,05% baeocystyny i 0,32% tryptofanu. Jest to pierwsze doniesienie o ligninowcu, caerulescent Psilocybe z Georgii. Związek z sosnowymi igłami oraz powierzchniowy ekosystem (tuż za skrajem ośmioletnich ogródków obsadzonych krzewami, i na czerwonych glebach gliniastych), są zwyczajami typowymi dla wielu innych Psilocybe. Dodatkowo, silna reakcja niebieszczenia i tendencja do formowania kępek są cechami dzielonymi również z Psilocybe caerulescens, Psilocybe baeocystis, Psilocybe aztecorum oraz Psilocybe heliconia. Nazwa Psilocybe weilii jest oficjalnie tymczasowa (nom. prov.) (łac. nomen provisorium - nazwa prowizoryczna / tymczasowa) póki nie zostanie opublikowana w czasopiśmie mikologicznym. (Guzmán, Tapia, oraz Stamets 1996). Nazwa honoruje Andrew Weil'a i jego rolę w promowanie dobroczynnych właściwości grzybów.

source - Paul Stamets "Psilocybin Mushrooms of the World"

Zdjęcia na www.mushroomobserver.org

tłumaczenie: cjuchu
[ Powrót do spisU ]    [ Lista znanych gatunkooW ]    [ Album gatunkooW ]    [ Zasugeruj brak gatunkU ]
PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024

Psilocybe weilii_0
link: Psilocybe weilii - foto 1


Psilocybe weilii_1
link: Psilocybe weilii - foto 2


Psilocybe weilii_2
link: Psilocybe weilii - foto 3


Psilocybe weilii_3
link: Psilocybe weilii - foto 4


Psilocybe weilii_4
link: Psilocybe weilii - foto 5


Psilocybe weilii_5
link: Psilocybe weilii - foto 6


Psilocybe weilii_6
link: Psilocybe weilii - foto 7


Psilocybe weilii_7
link: Psilocybe weilii - foto 8


Psilocybe weilii_8
link: Psilocybe weilii - foto 9


Psilocybe weilii_9
link: Psilocybe weilii - foto 10


Psilocybe weilii_10
link: Psilocybe weilii - foto 11


Psilocybe weilii_11
link: Psilocybe weilii - foto 12


Psilocybe weilii_12
link: Psilocybe weilii - foto 13


Psilocybe weilii_13
link: Psilocybe weilii - foto 14


Psilocybe weilii_14
link: Psilocybe weilii - foto 15


Psilocybe weilii_15
link: Psilocybe weilii - foto 16


Psilocybe weilii_16
link: Psilocybe weilii - foto 17


Psilocybe weilii_17
link: Psilocybe weilii - foto 18


Psilocybe weilii_18
link: Psilocybe weilii - foto 19


Psilocybe weilii_19
link: Psilocybe weilii - foto 20


Psilocybe weilii_20
link: Psilocybe weilii - foto 21


Psilocybe weilii_21
link: Psilocybe weilii - foto 22


Psilocybe weilii_22
link: Psilocybe weilii - foto 23


Psilocybe weilii_23
link: Psilocybe weilii - foto 24


Psilocybe weilii_24
link: Psilocybe weilii - foto 25


Psilocybe weilii_25
link: Psilocybe weilii - foto 26


Psilocybe weilii_26
link: Psilocybe weilii - foto 27


Psilocybe weilii_27
link: Psilocybe weilii - foto 28



PoradnikI ]   [ Honorowi psilodawcY ]   [ PsilosOpediuM ]   [ FaQ ]   [ ForuM ]   [ GalerY ]   [ TripograM ]   [ DarwiN ]   [ LinkI ]   [ EmaiL ]  

© psilosophy 2001-2024